HACKATHON NEDİR? 

H ackathon; kısıtlı bir sürede, verilen bir soruna çözüm üretmek için gösterilen yoğun çalışma olarak ifade edilebilir. Tarihi çok geriye gitmese de teknoloji yoğun hayatla örtüşen bir geçmişi bulunmaktadır. İlk kez 1999 yılında uygulanmaya başlamış, Hack ve Marathon kelimelerinin bir araya gelmesiyle türemiştir.

Günümüzde teknoloji devi firmaların özellikle başı çektiği yurtiçi ve yurtdışı hackathonlar sıklıkla düzenlenmektedir. Google, Facebook, Alibaba gibi dünyanın önde gelen firmalarınca düzenlenen hackathonlarda düzenleme amaçları da çeşitlilik göstermektedir. Bu yarışmalar şirkete yeni katılacak takım üyelerinin seçiminde önemli bir gösterge olabildiği gibi şirket içi motivasyon ve takım çalışması becelerinin arttırılması amacıyla da yapılmaktadır. Ayrıca şirketler karşı karşıya kaldığı bazı sorunların çözümünde yenilikçi fikirlerin ortaya çıkması ve en doğru çözüme ulaşabilmek adına da hackathon ortamında oluşan sinerjiden faydalanmayı amaçlayabilir.

Takım olarak sınırlı sürede çözüm üretmeyi yöntem olarak belirleyen hackathon hem katılımcılara hem düzenleyen kuruluşlara önemli katkılar sunmaktadır. Özellikle üst düzey yeteneklerin keşfedilmesinde ve düzenleyicilerin yarışmacı bireyleri farketmesinde olumlu sonuçlar ortaya koymuştur.

Yarışmaya Hazır Mısın?

HEMEN BAŞVUR